PAR ZEMENĒM

Zemenes ir lielisks C vitamīna, mangāna, kālija, joda, folijskābes, magnija, vara, B2, B5, B6 un K vitamīna avots. Bet spilgti sarkano krāsu zemeņogām, izrādās, piešķir tajās esošie antociāni, kas darbojas kā antioksidanti. Tās ir dabiskas vielas, kas aizsargā šūnas no brīvo radikāļu bojājumiem un tos neitralizē. Pateicoties bagātīgajam sastāvam, zemenes ieteicams uzturā lietot gan kā profilakses, gan dziedniecības līdzekli daudzu slimību gadījumos, pirmkārt, kā sirds slimību profilakses līdzekli. Gardās zemeņu ogas palīdz arī uzlabot redzi un var pasargāt no mākulas deģenerācijas, kas ir galvenais vājas redzes cēlonis cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma. Lai gūtu pozitīvu rezultātu, zemeņu porcija jāapēd vismaz trīs reizes dienā, ieteicams – kopā ar citiem augļiem un ogām. Zemeņu ogas uzturā vislabāk lietot svaigas, jo, tās karsējot, strauji sarūk C vitamīna daudzums. 


Zemeņu audzēšana

Vislabāk zemenes aug smilšainās vietās, kas pasargātas no vēja, taču jāņem vērā, ka tās nemīl pārlieku mitru augsnes virskārtu. Zemeņu stādiem piemīt sekla sakņu sistēma, tādēļ augi ir jutīgi pret sausumu – šī iemesla dēļ jau laikus ir jādomā par to, kā zemenes tiks laistītas. Pirms stādīšanas būtisks priekšnoteikums ir augsnes sagatavošana. Šim nolūkam vislabāk derēs organiskais mēslojums, lai vēlāk augus varētu mēslot tikai ar minerālmēsliem. Jāatceras, ka zemeņu saknes ir jutīgas pret svaigu kaļķojumu, tāpēc labāk kaļķot priekšaugu augsni. Tikpat svarīgi ir zināt, ka zeme ir jāatbrīvo no nezālēm (zemenēm sevišķi bīstamas ir daudzgadīgās nezāles ar plašiem sakņu dzinumiem – vārpata, gārsa), tāpat zemenes nedrīkst stādīt vietā, kur iepriekš bijuši daudzgadīgi zālieni – vismaz vienu gadu pirms stādīšanas zeme jāuzar. Arī gurķi, tomāti, kartupeļi un tulpes nav zemenēm piemērotākie priekšaugi, taču pākšaugi, kukurūza un zaļmēslojuma augi būs labi zemeņu priekšteči. Salīdzinot ar lielāko daļu dārza augu, zemenes ir jāmēslo mazāk. Īpaši jāuzmanās ar slāpekli saturošiem mēslojumiem, pretējā gadījumā zemenājiem ogu ražas vietā var saaugt lapas. Izvēloties mēslojumu zemenēm, jāņem vērā, ka tās ir jutīgas pret hloru un augstu sāļu koncentrāciju augsnē – labākā izvēle būs kāliju un fosforu saturoši mēslojumi. Rudenī pēc ražas novākšanas, ieteicams pabarot augus, tā veicinot bagātīgu ziedēšanu jaunajā sezonā – tam noderēs kompleksais mēslojums zemenēm.

ZEMEŅU ŠĶIRNES

Kopā saimniecība ir 8. šķirnes. Aizņem platību 0,3 ha. Ražas laikā var iegadāties ogas, bet pavasarī, vasaras beigas un rudeni arī stādus.

ASIA

Itāļu selekcijas agrīna šķirne, kura strauji kļuva populāra Polijas komercdārzos un ir pieprasīta arī Latvijā. Ogas lielas,iegareni koniskas, dažkārt it kā sadalītas - ar iedobīti pa vidu,augsts 1.klases ogu iznākums, krāsa spilgti sarkana, tās saldas un aromātiskas, augstražīga šķirne. Salīdzinoši izturīga pret sakņu slimībām, bet ieņēmīga pret miltrasu. Sodien ir viena no populārākajām šķirnēm Eiropā.

DELUXE

Vidēji agra Franču izcelsmes šķirne ar labu garšu un aromātu. Ogas spilgti sarkanas, blīvas. Šķirnei "Deluxe" ir garšīgas vienāda lieluma ogas. Viena reize nogatavojas daudz ogu, lielākā daļa ogu ir pirmās klases, kāti, uz kuriem karājas ogas, ir gari, tāpēc ogas ir viegli pamanāmas - šis īpašums ļauj ātri savākt lielu skaitu ogu, dod labu ražu otrajā ražas gadā. Vel atrodas izmēģinājumā.

FLAIR

Agra un augstražīga šķirne. Ogas spilgti sarkanas, nogatavojoties kļūst tumšākas, izteikti koniskas formas, izteikti saldas, bet ar sabalansētu, svaigi-skābenu garšu.  Veido daudzus  ziedkopas, tā rezultātā pagarinās ziedēšanas periods, kas nodrošina augstu produktivitāti. Nav ieņēmīga pret miltrasu. Ieteicams stādus profilaktiski kodināt pirms stādīšanas pret "Phytoptora Cactorium".

FRIDA

Norvēģu selekcijas šķirne. Vidēji agra. Ogas ļoti lielas un lielas, blīvas, tumši sarkanā krāsā, samtainas, garšīgas  ar ļoti labu garšu un aromātu. Ļoti ražīga, veido daudz stīgas. Vienkārši izcila šķirne. Ogas guļ uz zemes, tāpēc ieteicams mulčet ar salmiem vai kūdru.

KONIA

Elsanta x Calea, 1999 g. (Vācija). Vidēji agra zemeņu šķirne. Ogas lielas vai ļoti lieli, spīdīgas, diezgan saldas, koniskas formas, stabili lietū, bet ne īpaši izturīgi pret karstumu, garšīgas.  Izturīga pret augsnes izplatītajiem patogēniem. 

POLKA

Ļoti populāra šķirne savu garšas īpašību dēļ, ogas vidēji lielas, izlīdzinātas visu sezonu, lieliska garša, ogas sulīgas, intensīvi sarkanā krāsā, bagātīgi ražo. Joprojām plaši audzēta šķirne, kura pazīstama ar savu ogu labo garšu, bagātīgo ražu, augsto sala izturību. Laba pārstrādei.

SONATA

Vidēji agrīna šķirne. Zemeņu ražība ir ļoti auksta - ar lielu pirmšķirīgu produkcijas procentu.  ogas lielas, saldas, pievilcīgas, stingras, ieteicamas lietot desertam, raža nedaudz mazāka kā 'Polkai', ieteicama audzēšanai siltumnīcās, tuneļos un uz lauka.

VIVALDI

Vidēji agrīna šķirne ar nedaudz iegareni koniski sarkanām, spīdīgām ogām, Nedaudz tumšākas kā zemenes SONATA. šķirne noturīga pret sakņu slimībām.  Ogu kvalitāte nemainās ilgāku laiku pēc novākšanas. Pateicoties ilgai kvalitātes noturībai, der gariem pārvadājumiem. 

VENDY

Agra zemeņu šķirne. Ogas plati koniskas formas spilgti sarkanā krāsā ar labu aromātu. Vidēji izturīga pret miltrasu, saglabā izlīdzinātu ogu lielumu visu sezonu, bet jānodrošina labi audzēšanas apstākļi, jo sliktāk aug stresa apstākļos. 

SAGA-HONOKA (Jaunums)

Jauna Japāņu vidēji agrīna šķirne. Ogas ir īpaši sulīgas bet arī blīvas un tiem ir spilgti sarkana krāsa. Šķirnei ir skaista trīsstūra forma, un tām piemīt salda garša.