No sēkliņas līdz ražai. Viss kas šeit aprakstīts ņemts no personīgas pieredzes. Kolekcijā ir ap 500 šķirnēm.
Sēklas sagatavošana.
Pirms sējas, sēklas mērcēju 2-4 stundas siltā ūdenī. Labāk izmantot izkusušo sniegu vai lietus ūdeni. Pēc tam dezinficēju kālija permanganāta šķidruma 1.grams uz 1. litru. ūdens, 20. minūtes. Pēc dezinfekcijas sēklas skaloju tekoša ūdeni. Nākamais solis mērcēšana kāda no stimulatoriem. Es izmantoju Japānā ražoto preparātu HB-101. Latvijā šis preparāts nav nopērkams, jāmeklē tirdzniecības platformas Ebay vai Amazon. HB-101 izmantoju 1-2 pilienus uz 0,5 l, ūdens, un mērcēju 6-10 stundas. Var izmantot arī mikroelementu šķīdumu, 0,5 tējkarotes uz 2. litriem ūdens un notur tajā sēklas 2-3 stundas. Ja grib mērcēt kadā no humusa vielām, jārēķinās ar 72 stundām, t.i. 3. diennaktīm.
Infekcijas novēršanai var izmantot vienu no šiem dezinfekcijas šķīdumiem:
- 1% kālija permanganāta šķīdums (1 g uz 100 ml ūdens). Aptiniet sēklas marlē un iemērciet šādā šķīdumā 15-20 minūtes. Uzglabāt ilgāk nav ieteicams - sēklu dīgtspēja ir samazināta. Pēc apstrādes izskalojiet sēklas ar ūdeni.
- 0,5% sodas šķīdums (0,5 g uz 100 ml ūdens). Mērcējiet tajā tomātu sēklas 24 stundas. Papildus dezinfekcijai sodas šķīdums veicina agrāku augļu veidošanos.
- Alvejas sulas šķīdums (1: 1). Gatavu alvejas sulu var iegādāties aptiekā vai pats izspiest no lapām (tās provizoriski tiek turētas ledusskapī 5-6 dienas). Mērciet sēklas atšķaidītā alvejas sulā ūdenī 12-24 stundas. Tomātus no sēklām, kas tikuši apstrādāti, izceļas ar paaugstinātu imunitāti, uzlabotu ražu un augļu kvalitāti.
Stādu audzēšana.
Pēc apstrādes sēklas iesēju kasetes. Izmantoju pirkto, gatavo smalko kūdras substrātu. Kad sēkliņas iesētas, kaseti ielieku polietilēna maisa vai nosedzu ar plēvi un novietoju silta vieta, diedzē 23-25 °C temperatūrā. Tiklīdz parādās dīgsti, 5-10 dienā, plēvi noņem, sējumus novieto visgaišākajā vietā ap 18 °C temperatūrā. Pēc dīgļlapu atvēršanās sējeņus izpiķēju podos,(tilpums 0,7-1. litrs). Var piķēt ari ar substrātu pildītās kastes, piķē līdz dīgļlapiņām. Pēc 2 nedēļām stādus var izpiķēt otrreiz - lielākos podos. Jāzina kā dēstu audzēšanas laikā papildmēslojumu nedod, jo augiem pietiek ar substrātā esošajām barības vielām. Stādu vecumam pirms stādīšanas zemē jābūt 50-60 dienām. Stādu masveida stādīšana notiek apmēram 15-25 maija..